LG OLED65GXPTA 65 inch OLED 4K
Compare
Share:
facebooktwitterwhatsapp
Lg Oled65Gxpta 65 Inch Oled 4K Front Display
  • View All
Starting Price
View all prices
Quad Core
65 Inch
4K
MP4, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision, HDR Pro, Perfect Color, Ultra Luminance
178 Degrees
16:09
100 - 240 V
50 - 60 Hz
Dual Band, Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Dolby Atmos
Detailed Specs
Compare
Brand
LG
Model
OLED65GXPTA 65 inch OLED 4K TV
Price
Rs. 269,990
Price Status
Confirmed
Market Status
Available
Warranty
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Type
OLED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
Display Resolution
4K
Brightness
AI Brightness Nits
Aspect Ratio
16:09
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
3D TV
No
Curved TV
No
Ultra Slim TV
Other Display Features
Colour
Black
Weight Without Stand
29 Kg
Weight With Stand
29.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1446 x 888 x 284 mm
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1446 x 830 x 199 mm
Stand Colour
Black
Analog TV Reception Formats
PAL, NTSC, SECAM
Digital TV Reception Formats
DVB
Video Formats Supported
MP4, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
Image Formats Supported
JPEG
Upscaling
Yes
Sound Type
4.2
Sound Technology
AI Sound Pro
Audio Formats Supported
MP3, WMA
No. of Speakers
4
Output Per Speaker
10 W
Total Speaker Output
60 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Other Smart Audio Features
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Dolby Atmos
USB Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
Digital/Optical Audio Output Ports
1
Headphone/Speaker output ports
1
RF Input(Analog Coaxial) Ports
Ethernet Sockets
Smart TV
Yes
WiFi Present
Band Support
Dual Band
WiFi-Direct Support
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Processor Type
Quad Core
Inbuilt Apps
Yes, Netflix, Amazon Prime Video, Zee5, Hotstar
Facebook and Social Media Integration
Games
Voice Recognition
Other Smart Features
Internet Access
Universal Control Present
Other Remote Features
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Standby
0.5 W