VU Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K vs VU Masterpiece Glo 55 inch QLED 4K vs LG OLED65GXPTA 65 inch OLED 4K
Key Feature Comparison
VU Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K
Check Price
close
VU Masterpiece Glo 55 inch QLED 4K
Check Price
close
LG OLED65GXPTA 65 inch OLED 4K
At a Glance
Show differences only
Quad Core
Yes, Netflix, Prime Video, Zee5, SonyLiv, Youtube, Spotify, Hotstar, Google Play Movies TV, Browser
Quad Core
Yes, Netflix, Amazon Prime Video, Zee5, Hotstar
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 220 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz, 180 W
100 - 240 V
50 - 60 Hz
4K, QLED
4K, QLED
4K, OLED
16:09, 120 Hz
16:09, 120 Hz
16:09
Dolby Atmos
Dolby Atmos
Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Dolby Atmos
AI Sound Pro
Detailed Specs
Brand
VU
VU
LG
Model
Masterpiece Glo 65 inch QLED 4K TV
Masterpiece Glo 55 inch QLED 4K TV
OLED65GXPTA 65 inch OLED 4K TV
Price
Rs. 99,499
Rs. 74,499
Price Status
Confirmed
Confirmed
Market Status
Available
Available
Warranty
1 Year
1 Years
1 Year
Box Contents
Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual Warranty Card
Display Type
QLED
QLED
OLED
Display Size (Diagonal)
65 Inch
55 Inch
65 Inch
Display Resolution
4K
4K
Refresh Rate
120 Hz
120 Hz
Brightness
800 Nits
800 Nits
AI Brightness Nits
Contrast Ratio
Response Time
6.5 ms
6.5 ms
Aspect Ratio
16:09
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range)
HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision, HDR Pro, Perfect Color, Ultra Luminance
Colour
Black
Black
Weight With Stand
20.3 Kg
15.3 Kg
29.8 Kg
Dimensions With Stand(WxHxD)
1600 x 1013 x 180 mm
1446 x 888 x 284 mm
Stand Colour
Dimensions Without Stand(WxHxD)
1228 x 771 x 257 mm
1446 x 830 x 199 mm
Video Formats Supported
AVI, MPEG
AVI, MPEG
MP4, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4
Image Formats Supported
GIF, JPEG
GIF, JPEG
JPEG
Sound Type
4
Sound Technology
AI Sound Pro
Audio Formats Supported
MP3, WMA
MP3, WMA
No. of Speakers
5
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
No. of Subwoofers
1
USB Ports
2 Ports
2 Ports
3 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
Audio, Video, Image
HDMI Ports
4 Ports
4 Ports
Ethernet Sockets
1
Smart TV
Yes
Yes
WiFi Present
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Processor Type
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Android
Android
Remote Type
IR (Infra red)
IR (Infra red)
Cell Requirement
2 AAA
2 AAA
Other Remote Features
Smart Control
Smart Control
Voltage Requirement
100 - 240 V
100 - 240 V
100 - 240 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
220 W
180 W
Power Consmption Standby
0.5 W
0.5 W
0.5 W
Turn your old phone into cash
You May Also Read
Realme Mobile Price List
Oppo Mobile Price List
OnePlus Mobile Price List
Nokia Mobile Price List
Samsung Mobile Price List
Recent News
Motorola Phones Motherboard Failure Issue Trending But Why? Find Out The Reason Here
13th Mar 2026
Nothing Phone 4a Sale Begins: Record Numbers And Prices Await
13th Mar 2026
iQOO Z11 Design Officially Revealed Ahead Of Launch: 165Hz Display And 9,020mAh Battery