Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K
Release Date
19
May
22
Market Status
Available
Compare
Share:
4.2
Suresh Joshi
4
to
29890
View All
View All
Mobile
62735
https://s3n.cashify.in/cashify/product/img/xhdpi/7c4e3733-aeed.jpg
/toshiba-43c350lp-43-inch-led-4k-smart-tv-price-in-india
Toshiba
https://schema.org/InStock
Thu May 14 2026
Starting Price
View all prices
43 Inch
4K
AVI, MPEG
178 Degrees
16:09, 60 Hz
230 V
50 - 60 Hz, 95 W
Android
Dual Band
Sell Old Television
Buy New Television
Detailed Specs
Compare
General
Brand
Toshiba
Model
43C350LP 43 inch LED 4K TV
Price
Rs. 29,890
Price Status
Confirmed
Market Status
Available
Launch Date
19-May-22
Warranty
3 Years
Box Contents
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K - Display
Display Type
LED
Display Size (Diagonal)
43 Inch
Display Resolution
4K
Refresh Rate
60 Hz
Response Time
8 ms
Aspect Ratio
Horizontal Viewing Angles
178 Degrees
Vertical Viewing Angles
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K - Physical Design
Colour
Silver
Stand Colour
Silver
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K - Video Features
Video Formats Supported
AVI, MPEG
Image Formats Supported
GIF, JPEG
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K - Audio Features
Sound Technology
Dolby Atmos
Total Speaker Output
24 W
Speaker Frequency Range
50 - 60 Hz
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K - Connectivity/Ports
USB Ports
2 Ports
USB Supports
Audio, Video, Image
HDMI Ports
3 Ports
Ethernet Sockets
1
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K - Smart TV Features
Smart TV
Yes
WiFi Present
Yes
Band Support
Dual Band
Miracast/Screen Mirroring Support
Bluetooth
Bluetooth Version
5
Inbuilt Apps
Voice Recognition
Other Smart Features
Android
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K - Remote Features
Remote Type
IR (Infra red)
Cell Requirement
2 AAA
Toshiba 43C350LP 43 inch LED 4K - Power Supply
Voltage Requirement
230 V
Frequency Requirement
50 - 60 Hz
Power Consmption Running
95 W
Power Consmption Standby
0.5 W
Exclusive Deals
Apple MacBook Pro 2020 A2338 (Apple M1 Chip 13.3 Inch)- Refurbished
42%
Buy Now
Apple MacBook Pro 2022 A 2338 (Apple M2 chip 13.3 Inch)- Refurbished
45%
Buy Now
43%
Apple MacBook Air 2019 A1932 (Intel Core i5 13.3 Inch)- Refurbished
53%
17%